Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 0905 884 634
MAIL: obec@vysokanadkysucou.sk

Vyberte váš jazyk

Sample ImageEšte v roku 2005 sa naša obec prihlásila na výzvu Slovenskej národnej knižnice v Martine do projektu "Verejný internet v knižniciach SR". Cieľom projektu je vytvorenie 760-ich prístupových bodov k internetu v 110 verejných knižniciach na Slovensku s centrálnou správou z jedného miesta.
Pod novým názvom "Informatizácia knižníc" bol projekt v tomto roku realizovaný a do našej obecnej knižnice pribudlo kvalitné počítačové vybavenie za cca 400 tis. Sk.

    * server IBM x3655
    * záložný zdroj UPS GE match 1500
    * tlačiareň IBM Infoprint 1612 Express
    * switch Linksys SR224
    * 8 pracovísk SunRay2 Virtual Display Client, monitor, klávesnica, myš.

Priamym dodávateľom techniky je firma TEMPEST Bratislava. Pred inštaláciu samotnej výpočtovej techniky však obecná knižnica musela prejsť úpravami a to ako stavebnými tak i technickými. Montáž bezpečnostného signalizačného zariadenia realizovala firmama ESOS. Novú elektroinštálaciu a niektoré prvky zabezpečenia knižnice zrealizovali naši zamestnanci.
  
Sample Image
 
 Výkonným i riadiacim centrom celého systému je server IBM x3655 a cez router (modem) je pripojený do internetovej siete. Pred poškodením a stratou údajov pri výpadku elektriny ho chráni záložný zdroj UPS GE match 1500.
Nedostatkom však je, že server je pomerne hlučný. Priamo v skrinke pri serveri je umiestnený i prepínač (switch) Linksys SR224. Jeho úlohou je riadiť a rozdeľovať spoluprácu ôsmych pracovísk a serveru.
  
Sample Image
  
Sample Image
 
 Každé jedno pracovisko je vybavené "tenkým klientom" SunRay2 Virtual Display Client (snímka dolu). Toto zariadenie riadi činnosť na pracovisku a zabezpečuje spojenie so serverom. Tenký klient umožňuje i čítanie a uchovávanie údajov cez USB-kľúč (flash-pamäť).
  
Sample Image
 
 Jednotlivé pracoviská sú vybavené 17" LCD monitorom (samozrejme farebným), klávesnicou a myšou.
  
Sample Image
 
 Súčasťou zariadenia je i čiernobiela laserová tlačiareň IBM Infoprint 1612 Express (snímka dolu).
  
Sample Image
 
 Aby bola prevádzka internetovej bezporuchová a bezproblémová, boli pre jej organizáciu stanovené nasledovné pravidlá:

1. Prístup do INTERNETu prostredníctvom počítačovej techniky v Obecnej knižnici je umožnený bezplatne každému návštevníkovi knižnice ( i občanom z iných obcí bez obmedzenia).

2. Návštevník knižnice je povinný:

    a) dodržiavať tieto pravidlá a rešpektovať pokyny knihovníčky, poverenej starostom obce dozorom nad prevádzkou knižnice a jej technického vybavenia,

    b) bezodkladne nahlásiť knihovníčke zistené poruchy a nedostatky pri prevádzke zariadení,

    c) bezodkladne nahlásiť knihovníčke porušovanie týchto pravidiel iným návštevníkom.

3. V knižnici za terminálom sa môžu zdržovať iba osoby, ktoré sedia a pracujú na INTERNETE. Za jedným terminálom môže sedieť len jedna osoba.

4. Obecná knižnica je monitorovaný zabezpečovacím systémom.

5. Pri zvýšenej návštevnosti môže knihovníčka časovo obmedziť dĺžku práce návštevníka, ak sa tým zabezpečí účelnejšie využitie zariadení v prospech iného návštevníka.

6. V obecnej knižnici je zakázané:

    a) poškodzovať zariadenie knižnice,

    b) akýmkoľvek spôsobom zasahovať do technického a programového vybavenia, do kabeláže a nastavenia počítačov,

    c) premiestňovať zariadenie knižnice a počítačovú techniku,

    d) spôsobovať v priestoroch knižnice nečistotu, hluk, alebo inak obťažovať ostatných návštevníkov.

7. Pri práci na termináli nie je dovolené:

    a) prezerať internetové stránky s pornografickým, rasistickým alebo násilie propagujúcim obsahom,

    b) konzumovať jedlá a nápoje,

    c) tlačiť na tlačiarni neprimerane veľké množstvo stránok.

8. Pri porušení týchto pravidiel je knihovníčka oprávnená vykázať návštevníka z knižnice.
  
Sample Image
  
Sample Image
 
Práve mladým ľuďom otvára INTERNET obrovské informačné zdroje z celého sveta. Dnes už možno v tejto svetovej sieti získať takmer každú hľadanú informáciu za neuveriteľne krátky čas.
Je však veľmi dôležité, aby sme pri využívaní možností internetu nastrácali veľa času jeho využívaním na hry a bezcieľne chatovanie. Iste i to patrí k internetu, oveľa dôležitejšie je však využívať ho na získavanie dôležitých vedomostí a informácií. Dodaný software umožňuje tiež spracovávať texty a rôzne výpočty (tabuľky) a možno ho využívať na rôzne školské práce a tvorbu dokumentov.    
 
Sample Image

Práve to je cieľom projektu "Informatizácia knižníc", vďaka ktorému získala naša knižnica ako jedna z mála na Slovensku kvalitné počítačové a programové vybavenie. Veľkú zásluhu na realizácii má najmä Slovenská národná knižnica (SNK) v Martine, ktorej odborná pracovníčka Ing. Katarína Krištofová ako koordinátorka projektu riadila všetky práce a poskytovala i našej knižnici potrebné informácie.

Preto jej i všetkým ďalším autorom a koordinátorom projektu "Informatizácia knižníc" patrí naše poďakovanie za zaradenie našej knižnice do projektu a poskytnutie počítačového a programového vybavenia. S uspokojením môžeme konštatovať, že i náš obecný úrad prípravou priestorov a vytvorením prostredia pre inštaláciu a využívanie techniky prispel k celkovej úspešnosti projektu.

 

zskeuroregionregion kysuce logorrafarnostbeskydsko javornicka magistralamykysucemojekysuce vysoka nad kysucouteszeleny bodcaf logobiblicka zahrada